Saver
Şule Vural Alkan
Köşe Yazarı
Şule Vural Alkan
 

Türk savunma sanayi atılımlarıyla gururlandırıyor

Ülkemizde savunma sanayi, Türk ordusunun savunma kabiliyetlerinin artırılmasına önemli katkılarda bulunan deniz, kara ve hava kuvvetlerinin bünyelerine yerli ve milli silahların da eklenmesiyle adından daha fazla bahsedilir hale geldi. Türkiye’nin özellikle son yıllarda savunma sanayi alanında niteliksel ve köklü değişikliklere tanıklık ettiğini görüyoruz. Yakın coğrafyamızdaki siyasi gerilimler, güneyimizde bir terör devleti kurma çabaları, müttefiklerimizin uyguladığı ambargolar savunma sanayisinde atılım yapması için Türkiye’yi daha da fazla tetikledi. Bunlara bağlı olarak son dönemde Türk askeri sanayi alanında kapsamlı bir dönüşüm süreci yaşandı. Yerli ve milli savunma sanayinde her geçen gün önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Türk firmaları artık dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmanın yanında savunma sanayi alanındaki firmalar alanında fark yaratmaya da başladı. Şöyle ki; 2010 yılında dünyanın en büyük savunma şirketi listesinde yalnızca bir Türk şirketi vardı. Ancak gün geçtikçe bu sayı artıyor. ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ROKETSAN, FNSS, HAVELSAN, BMC, STM dünyanın sayılı şirketleri arasında fark yaratıyor. Savunma sanayimiz güvenlik güçlerine bir dizi yeni ürün kazandırmaya devam ediyor. **** Savunma sanayii, milli ve yerli savunma faaliyetlerinin geliştirilmesi adına yaptığı çalışmaların yanında ihracatta sürdürülebilirlik gücünü artırmak için de projeler geliştiriyor. Sektör sürekli gelişme gösterirken, yatırımlarıyla birlikte ihracat hacmini de gün geçtikçe büyütmeye devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayi ihracatının geçen yıla kıyasla yüzde 42’lik artışla 3 milyar 224 milyon dolara ulaştığını açıkladı. 2019 yılında ihracat rekoru kıran Türk Savunma ve Havacılık Sanayii sektörü, 2020’de tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi koşulları nedeniyle verdiği aranın ardından, 2021 yılında rekorunu yeniden tazeledi. 2019 yılında 2 milyar 740 milyon dolar ve 2020 yılında da 2 milyar 279 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, 2021 yılında 3.2 milyar dolarlık ihracat rakamı ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Rakamların her yıl yükselerek artış göstermesi gerçekten Türkiye adına çok sevindirici. Günümüzde kendi savunma sistemlerini geliştiren ve bu kapsamda savunma alanına yaptığı ciddi yatırımlarla büyük başarılara imza atan Türkiye çok daha başarılı projeleri hayata geçirecektir.        
Ekleme Tarihi: 11 Ocak 2022 - Salı

Türk savunma sanayi atılımlarıyla gururlandırıyor

Ülkemizde savunma sanayi, Türk ordusunun savunma kabiliyetlerinin artırılmasına önemli katkılarda bulunan deniz, kara ve hava kuvvetlerinin bünyelerine yerli ve milli silahların da eklenmesiyle adından daha fazla bahsedilir hale geldi.

Türkiye’nin özellikle son yıllarda savunma sanayi alanında niteliksel ve köklü değişikliklere tanıklık ettiğini görüyoruz. Yakın coğrafyamızdaki siyasi gerilimler, güneyimizde bir terör devleti kurma çabaları, müttefiklerimizin uyguladığı ambargolar savunma sanayisinde atılım yapması için Türkiye’yi daha da fazla tetikledi.

Bunlara bağlı olarak son dönemde Türk askeri sanayi alanında kapsamlı bir dönüşüm süreci yaşandı. Yerli ve milli savunma sanayinde her geçen gün önemli adımlar atılmaya devam ediyor.

Türk firmaları artık dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmanın yanında savunma sanayi alanındaki firmalar alanında fark yaratmaya da başladı.

Şöyle ki; 2010 yılında dünyanın en büyük savunma şirketi listesinde yalnızca bir Türk şirketi vardı.

Ancak gün geçtikçe bu sayı artıyor. ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ROKETSAN, FNSS, HAVELSAN, BMC, STM dünyanın sayılı şirketleri arasında fark yaratıyor.

Savunma sanayimiz güvenlik güçlerine bir dizi yeni ürün kazandırmaya devam ediyor.

****

Savunma sanayii, milli ve yerli savunma faaliyetlerinin geliştirilmesi adına yaptığı çalışmaların yanında ihracatta sürdürülebilirlik gücünü artırmak için de projeler geliştiriyor.

Sektör sürekli gelişme gösterirken, yatırımlarıyla birlikte ihracat hacmini de gün geçtikçe büyütmeye devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayi ihracatının geçen yıla kıyasla yüzde 42’lik artışla 3 milyar 224 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

2019 yılında ihracat rekoru kıran Türk Savunma ve Havacılık Sanayii sektörü, 2020’de tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi koşulları nedeniyle verdiği aranın ardından, 2021 yılında rekorunu yeniden tazeledi.

2019 yılında 2 milyar 740 milyon dolar ve 2020 yılında da 2 milyar 279 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, 2021 yılında 3.2 milyar dolarlık ihracat rakamı ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Rakamların her yıl yükselerek artış göstermesi gerçekten Türkiye adına çok sevindirici.

Günümüzde kendi savunma sistemlerini geliştiren ve bu kapsamda savunma alanına yaptığı ciddi yatırımlarla büyük başarılara imza atan Türkiye çok daha başarılı projeleri hayata geçirecektir.

 

 

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve highdefence.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.